Fort VI

Fort VI zajmował całkowitą powierzchnią wraz z esplanadą liczącą 26 ha. Fort ten znajduje się na obszarze ograniczonym obecną Aleją Krakowską oraz ulicami Krakowiaków i Leonidasa. Kształt wału oraz sposób bronienia rowu wydają się wskazywać, że pierwotnie rów wokół fortu był suchy. Obecnie wypełniony jest wodą, co stanowi pewną atrakcję w dość monotonnym krajobrazie. Fort założony na równinie po zachodniej stronie szosy krakowskiej przeznaczony był do obrony wejścia do miasta wzdłuż osi tej szosy. A warto pamiętać, że należy ona do najstarszych dróg bitych z okresu Królestwa Polskiego i od lat 30-tych XIX wieku odgrywa szczególnie ważną rolę w systemie komunikacyjnym na ziemiach polskich.

We wrześniu 1939 roku również fort VI nie odegrał żadnej roli w obronie miasta. Od stycznia 1940 do lipca 1941 roku w baraku obok fortu funkcjonowało pod firmą Rady Głównej Opiekuńczej (RGO) schronisko dla sierot z września 1939 roku. W ostatnich latach wiele mówiono o tym forcie, ponieważ to na jego esplanadzie roztrzaskał się 14 marca 1980 roku samolot pasażerski PLL LOT, którego pilot kapitan Paweł Lipowczan wykorzystał resztki sterowności maszyny skazanej na zagładę wraz z pasażerami i załogą, by spaść na teren nie zamieszkany. W roku 1990 imię bohaterskiego pilota otrzymała wiodąca do fortu ulica.W katastrofie tej zginęła również znana piosenkarka Anna Jantar.

Dopiero na początku naszego stulecia, kiedy wojsko opuściło swoje pozycje, po zachodniej stronie Szosy Krakowskiej tworzy się kolonia Raków. Właśnie tu w 1937 roku powstaje filia Fabryki Żyrandoli elektrycznych A. Marciniak S.A. Wtedy zaczęto wytwarzać również osprzęt elektrotechniczny na potrzeby przemysłu samochodowego. W 1951 r. osadę wraz z Okęciem przyłączono do Warszawy, a w 1995 r. weszła w skład Dzielnicy Warszawa Włochy.

Źródło: ud.wlochy.waw.pl